"ברטל" הוא סיפורם של שורדת שואה מופלאה, ברטל, ברטה גמינדר ברוטפלד, שני ילדיה ג'ורג' ורוברט גמינדר, ובעלה השני אמיל ברוטפלד, שורדי שואה שהיגרו לארצות הברית.
מה שהופך סיפור הישרדות זה לייחודי כל כך היא העובדה שאישה ושני בניה הצעירים, יהודים בתקופה הרת אסון, שרדו את המלחמה בפולין במלחמת העולם השנייה בשנים 1939 – 1945. שלושה מיליון יהודים קפחו את חייהם בפולין וביניהם כמיליון ילדים, ואילו המשפחה הזאת שרדה נגד כל הציפיות.
הדרך היחידה שבה ברטל הצליחה לספר את סיפור המלחמה שלה הייתה בעזרתן של כלתה ג'ודי גמינדר, אשתו של בנה רוברט, ואחותה, סוזי רוס. ג'ודי וסוזי ערכו ראיונות רבים עם ברטה, שבהם היא גוללה בפניהן את סיפור המאורעות לפרטי פרטים.
סיפורה של ברטל פותח בתיאור השנים של "החיים שם", לפני שנת 1939. שנים אלה, של טרם השואה מסבירות מדוע ברטל ובני משפחתה נשארו באזור מגוריהם עד שאבדה הזדמנות לצאת מ"שם".
משפחתה של ברטה, וגם משפחת אמיל, בעלה השני, היו משפחות גדולות מאוד כמקובל באותם ימים, אבל מהן נשארו רק נפשות ספורות – ארבע במספר.
קשה לתאר באופן הולם את גבורתה של ברטל, וגם את אומץ הלב והתושייה שגילה אמיל בעלה השני, לכן יהיה זה רק ניסיון להבין ולהכיל את המסופר, כפי שנשמע ותועד בסדרה של שאלות שהציגו לה שתי נשים אמריקאיות צעירות, והיא ענתה עליהן בשימת לב רבה. ג'ודי וסוזי חיו בארצות הברית בשנות מלחמת העולם השנייה, והסיפור שנגלה לשתיהן במהלך הראיונות היה קשה להכולה. פעמים רבות צפו דמעות בעיניהן של המראיינות לשמע הנאמר, ולא אחת נאלצו להפסיק את העבודה כדי להירגע.
ברטל יצאה למשימת סיפור קורותיה בתקופת השואה מתוך כוונה להנחיל את סיפור התקופה לנכדיה: הופ, מרים, הלן מינדי, שי, ג'ניפר ומייקל, כולם בניהם של בניה, שהיו שורדי שואה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן